Shal'Minar

CISZA SHAL’MINAR

[~500 Dawców Imion:  ~250 Elfów,  ~250 Wietrzniaków, garstka innych]

Jako główna siedziba elfów Ardanyan, Shal’Minar jest podstawowym producentem żywności w całym kaerze. Idylliczne sady owocowe, rozległe pola, małe lasy i chatki utkane ze splotów żywych roślin wspólnie składają się na charkter tej komory – nawet ściany pokryte są bluszczem i pnączami. Konie, krowy, owce i kozy biegają wolno pod czujnym okiem pasterzy.

Ghandoz zaprojektował Shal’Minar z myslą o rasach elfów i wietrzniaków. Chaty, którymi usiany jest krajobraz, utkano z żywych roślin. Z powierzchni widać jednak tylko ich część, bo większość rozciąga się głęboko pod ziemię, a niektóre wyposażone są nawet w obszerne piwnice.

Po Rozdzieleniu większość Dawców Imion innych ras zdecydowała się wyprowadzić i zostawić elfy same sobie. W związku z tym zmiany w Shal’Minar są rzadkością – elfy żyją bardzo długo i mają niewiele dzieci. Poza tym, w ubiegłych dekadach populacja elfów odnotowała zwiększoną śmiertelność spowodowaną pewną tajemniczą plagą. Chociaż Shal’minar zawsze było słabo zaludnione, obecnie pod kopułą sklepienia mieszka jedynie około pięciuset Dawców Imion. Wietrzniaki stanowią przynajmniej połowę tej liczby. Uczeni przypuszczają, że wybuch zarazy był nieszczęśliwym przypadkiem, jako że nie ma żadnych dowodów na to, że spowodował ją wpływ Horrora.

WAŻNE MIEJSCA

 • Mądre Drzewo
  Olbrzymi, stary dąb rośnie w samym centrum Shal’Minar. To największe drzewo w kaerze, a na szczycie znajduje sie siedziba naczelnika – utkana z konarów drzewa zgodnie z elfią tradycją. U stóp Mądrego Drzewa znajduje się największe miejsce zebrań w osadzie:
 • Piaskowy Plac
  Ze znajdujacego się tutaj uschniętego drzewa wyrzeźbiono drewniany pomnik Jaspree. Co tydzień odbywają się w tym miejscu duże zebrania, podczas których elfi handlarze zbierają się by rozdać mieszkańcom narzędzia, ubrania i bizuterię, którą nabyli na targu w Sali Rady.
 • Siedziba Gildii Magów
  Większość Dawców Imion parających się magicznymi dyscyplinami pochodzi z Okoros. Siedziba Gildii Magów znajduje się jednak w Shal’Minar i jest jedynym budynkiem zbudowanym z tradycyjnych materiałów: drewna, kamienia i metalu. Każdej dyscyplinie magicznej odpowiada tylko jeden wielki mistrz. Ci czterej Dawcy to Rada Magów, odpowiedzialna za opiekę i konserwację magicznych zabezpieczeń kaeru.
 • Pola i Jeziora
  Będąc głównym źródłem żywności w kaerze, na polach Shal’Minaru rośnie wystarczająca ilość pszenicy i ziarna do zaopatrzenia wszystkich jego mieszkańców. Ponad tuzin mniejszych źródeł nawadnia pola, tworząc małe strumyki spływające w kierunku jeziora Sumven i jeziora Vevenna.
 • Jezioro Sumven jest głównym źródłem wody pitnej w Shal’Minar.
 • Jezioro Vevenna służy do pływania i kąpieli.

Zagajniki
Gaj Ijandii, Gaj Jaspree, Słodki Gaj to tzy główne lasy w komorze.

 • Gaj Ijandii
  W tym gaju znajduje sie olbrzymia, przypominająca ul formacja skalna. W niej znajduje się siedziba wietrzniackiego klanu Ijandii. W miękkim piaskowcu wydrążono małe wietrzniackie mieszkanka, choć niektóre zdecydowały się zbudować małe domki w pobliskich koronach drzew.
 • Gaj Jaspree
  To skupisko rzemieślników i stolarzy kaeru Ardanyan. Szybko rosnące drzewa bal’nesh są źródłem drewna na opał eksportowanego do Khar Rhûz. W miejscu, gdzie stolarze tworzą drewniane narzędzia do obróbki pól znajduje się również mała kapliczka poświęcona Jaspree.
 • Słodki Gaj
  Największy z lasów, chociaż wygląda bardziej jak wielki ogród. W całości obsadzony drzewami owocowymi, Słodki Gaj to popularne miejsce na długie spacery.

Shal'Minar

Wiek Legend Fryndlz Fryndlz