Khar Rhûz

KOPALNIE KHAR RHÛZ

[~1,000 Krasnoludów, Ludzi, Orków i innych]

Khar Rhûz w luźnym tłumaczeniu znaczy Dom Zjadaczy Kamienia, bo to w tej komorze zaczęto pierwsze prace wydobywcze. Głównymi mieszkańcami są krasnoludy, ale w ostatnich latach wprowadziła się także garstka ludzi i orków, chcących tu żyć, uczyć się i pracować. Komorę zamieszkuje w sumie około 1000 Dawców Imion.

Wielu mówi, że niebo Khar Rhûz jest dziurawe jak sito. I rzeczywiście, iluzję błękitnego “nieba” zaburza przytłaczająca ilość rusztowań, lin, drabin, wsporników i kładek. Drewniane schody prowadzą do ciemnych otworów w kopule, które są wejściami do chodników górniczych znajdujących się nad, pod i naokoło osady. Te wejścia przypominają właśnie dziury w niebie. W licznych, potężnych warsztatach przetwarzana jest ruda, a dym unoszący się z kominów i ciągły hałas młotów uderzających w niezliczone kowadła nadaje osadzie przemysłowy, industrialny charakter.

W Khar Rhûz miejsce na zwierzęta i rośliny jest mocno ograniczone. Owce i kozy, a także kury, kaczki i gęsi hoduje się w nielicznych, strzeżonych zagrodach.

Szybko dojrzewające i pożywne zboża i uprawy rosną na małych polach, ale zbiory nie są przeznaczone do handlu na targu w Sali Rady – starcza ich ledwie dla samych krasnoludów. Mały zagajnik, w którym rosną głównie drzewa bal’nesh służy za park i teren rekreacyjny. Drzewa te rosną w miarę szybko i stosowane są głównie jako opał w kuźniach, bo płonąc prawie nie wydzielają dymu.

Kilka kuców napędza koła zamachowe u brzegów jeziora Goch, pompując wodę do sieci wąskich kanałów biegnących ponad dachami domów i zasilając cysterny w poszczególnych dzielnicach.

WAŻNE MIEJSCA

 • Złoty Dziedziniec
  Nad tym ulubionym miejscem spotkań trubadurów z całego Khar Rhûz góruje potężny pomnik Upandala . Każdego ranka handluje się tutaj żywnością i narzędziami, a mieszkańcy oferują mały udział w bogactwach swoich rodzin w zamian za przedmioty uzyskane na targu w Sali Rady . Rynek otacza kilka budynków reprezentujących typowo krasnoludzki kunszt architektoniczny.
 • Siedziba Naczelnika
  Siedziba Naczelnika jest prawdziwie imponującym budynkiem, uświetnionym mozaikami przedstawiającymi historię osady. Ma pięć pięter, co czyni go najwyższym budynkiem w całej hali. Naczelnik Kolgan Czerwonobrody często wygłasza swoje długie przemówienia z dużego balkonu wychodzącego wprost na rynek.
 • Gospoda Kaldarna
  Najlepsza gospoda w Khar Rhûz zyskała sobie również sławę najdroższej. Ale nikt nie może zaprzeczyć, że są to dobrze wydane pieniądze: Kaldarn osobiście podaje wyśmienite krasnoludzkie potrawy i domowej roboty mocne, gorzkie piwo. Pokoje są czyste, a obsługa wyjątkowo miła. Przedstawiciele wyższych klas społecznych Khar Rhûz spotykają się tu często na sutych biesiadach.
 • Piekarnia Wuldona
  Piekarnia Wuldona jest znana nie tylko z mięsistego, ciemnego chleba, ale także z przepysznych bułeczek maślanych. Zapachy unoszące się z pieców piekarni co ranek nęcą przechodniów. Wuldon sprzedaje też racje podróżne, jako że większość krasnoludów z dumą zabiera swoje tradycyjne jedzenie na czas odwiedzin w innych osadach.
 • Sklepy
  Pozostałe budynki to sklepy sprzedające różne narzędzia, ubrania i biżuterię.

Jedwabie Thelii wyznaczają i kreują nowe trendy w modzie; Strój jej roboty jest dla każdego dobrze sytuowanego krasnoluda koniecznością.

Magazyn Orguta sprzedaje prawie wszystko: świece, pergaminy, liny, narzędzia, torby, mikstury i perfumy.

Błogosławieństwo Astendar jest w porównaniu raczej małe, ale Felar Pajęcze Dłonie jest najbardziej utalentowanym złotnikiem, jaki kiedykolwiek żył w kaerze Ardanyan.

 • Dzielnica Górnicza
  Znajdujące się na Placu Astendar warsztaty zajmują się przetwarzaniem wydobytej rudy i metali. Szlifuje się tu kamienie szlachetne, złoto i srebro przetapia w sztabki a esencję ziemi magazynuje w specjalnych pojemnikach wzmocnionych orichalkiem. Osiedliła się tu pewna liczba złotników, którzy chcieli być pierwsi w kolejce do najlepszej rudy. Potężna siedziba Gildii górniczej aż kipi od aktywności. Na bocznej ścianie Gildii znajduje się obszerna mapa Głębi i dwie kapliczki poświęcone Upandalowi i Chorrolisowi. Mongar Złotozęby, który koordynuje prace wydobywcze, jest też szefem gildii. Bogactw Khar Rhûz nie przechowuje się w skarbcu w hali – nigdy tak nie było, nawet za czasów niepokoju. Skarbiec kaeru znajduje się pod Salą Rady i wszyscy uważają, że to najbezpieczniejsze miejsce.
 • Głębie
  Kopalnie, powszechnie znane jako Głębie, tworzą labirynt korytarzy, galerii, szybów i mniejszych sal na zawrotnej ilości poziomów. Górnicy z Khar Rhûz wydrążyli większość korytarzy Głębi i w rezultacie większość sufitów jest niska – przystosowana do ich wzrostu. Prawie wszystkie wejścia znajdują się w Khar Rhûz; Nieliczne znajdują się też w Okoros, które również para się górnictwem. Graniczny tunel na równiku kaeru służy za punkt odniesienia przy planowaniu i pracach górniczych. Nikt nie śmie kopać zbyt blisko magicznych zabezpieczeń, aby nie ryzykować ich osłabienia. Niezbędne obliczenia architektoniczne Gildia górnicza wykonuje z dokładnością i pieczołowitością, by uniknąć kolejnego katastrofalnego zawalenia się stropów.
 • Krasnoludzkie Osiedla
  Domy krasnoludów są małe, budowane pod ich rozmiary. Budynki mają zwykle trzy lub więcej pięter, z czego większość pod ziemią. Na przestrzeni wieków domy zaczęły się ze sobą łączyć. Dzielnica mieszkalna może z zewnątrz wyglądać jak zespół osobnych domów, ale w środku okazuje się, że są ze sobą połączone. Większość dzielnic w Khar Rhûz należy do jednej, dużej rodziny i składa się z labiryntu podziemnych pomieszczeń, pięter, schodów i przybudówek. Kilka miejsc w Khar Rhûz jest niewidoczne z powierzchni i znane tylko najbliższym członkom danej rodziny.

Melina Raziela
Tę gospodę odwiedza tylko bardzo konkretny sort krasnoludzkich górników – ten, który ma skłonność do wypicia o jedno piwo za dużo po długim dniu w kopalni. Nie trzeba dodawać, że inni Dawcy Imion nie są tam mile widziani.

W pobliżu krasnoludzkich osiedli strażnicy Khar Rhûz szkolą nowych rekrutów. Będąc częścią straży kaeru, utrzymują oni potem porządek w Khar Rhûz i swojej części Sali Rady. Większość strażników na stanowiskach dowódczych to adepci.

Khar Rhûz

Wiek Legend Fryndlz Fryndlz