Dawcy Imion

Znani mieszkańcy Hali Rady

 • Ambasador / Mówca Joran Twardogłowy  [Człowiek- Ambasador Okoros, Mówca Rady]
  Wytworny człowiek po czterdziestce, Joran jest amabasadorem Okoros. Pełni również obowiązki Mówcy, kiedy trzeba coś publicznie ogłosić w imieniu rady. Joran nie jest adeptem, choć zwykle chodzi ubrany w długie, brązowe szaty zdobione skomplikowanymi wyszywanymi wzorami.
 • Ambasador Gathlaen Velidien   [Elf – Ambasador Shal’Minar]
  Podczas spotkań Rady tej elfiej kobiecie zwykle towarzyszy Leldrin, bo jego rady mają na nią decydujący wpływ przy podejmowaniu decyzji. Podobnie jak Naczelnik Asandel z Shal’Minar, jest młoda i brakuje jej doświadczenia.
 • Naczelnik Kolgan Czerwonobrody   [Krasnolud – Trubadur,  Naczelnik Khar Rhûz]
  Jako Naczelnik Khar Rhûz, Kolgan jest jednym z najwybitniejszych Trubadurów w osadzie krasnoludów. Wierzy, że jezeli chce się coś załatwić, to najlepiej brać sprawy we własne ręce. Z dumą nosi ognistoczerwoną brodę zaplecioną w trzy warkocze i zawsze ma jakąś historię do opowiedzenia.
 • Mistrz Xond   [Bibliotekarz, zarządca Komnaty Rejestrów i Biblioteki]
  Jako przewodniczący Komnaty Rejestrów biblioteki, mistrz Xond od zawsze był ulubieńcem pasji porządku, wiedzy i nauki Erendis. Znany z tego, że zleca swoim pracownikom olbrzymie ilości roboty papierkowej, podczas gdy sam czerpie nieskończoną przyjemność z ciągłego przeliczania bieżących sald oszczędności mieszkańców Kaeru.

Znani mieszkańcy Okoros

 • Naczelnik Galvan Andur   [Człowiek – Naczelnik Okoros]
  Naczelnik Okoros stale walczy o utrzymanie swojej osady pod kontrolą. To trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, bo różnorodność kulturowa jest tu powodem ciągłych konfliktów. Jedność osady jest tylko fasadowa.
 • Okoroi Mangrath Łamacz Rąk  [Troll – Głosiciel Thysoniusa, organizator zawodów w dzielnicy trolli]
  Mangrath jest głównym organizatorem zawodów w dzielnicy Okoroi. Używa ich do ćwiczenia dyscypliny wojownika i szkolenia swoich uczniów. Jako poważany głosiciel Thystoniusa, sam również bierze w nich udział – zwykle w charakterze ostatniego przeciwnika dla zwycięzcy. Jak do tej pory, pozostaje niepokanynm, niekwestionowanym królem areny.
 • Lahala Haragasun K’Tan Vross  [lT’skrang – lahala niallu K’tan Vross]
  Haragasun próbuje odzyskać należną jej pozycję w społeczności kaeru. Jako lahala niallu K’Tan Vross, stara się przejąć stanowisko naczelnika, a przynajmniej miejsce w Radzie Kaeru.
 • Marliena Śpiewająca Klinga  [Człowiek – Trubadur]
  Zręczność tej Trubadurki w posługiwaniu się mieczem jest prawie tak legendarna, jak jej umiejętność gry na lutni. Jest autorką niezliczonym poematów i pieśni o historii dawnego miasta Ardanyan, jeszcze z czasów przed Pogromem. Wie, jak dotknąć duszy Dawcy Imion, a jej sława i umiejętności sprawiają, że jest mile widzianym gościem we wszystkich trzech osadach.
 • Grisznag Bez Grosza  [Ork Kawalerzysta]
  Ten Kawalerzysta i jego wierny osioł Młot to smutny widok. Grisznag stracił majątek rodzinny w grze z pewnym szulerem, za co wyrzucono go z Kasztelu. Teraz jego jedynym przyjacielem pozostał wierny osioł. Można ich najcześciej spotkać nad brzegiem jeziora Vross.
 • Radny Sham’Sin  [Elf – Mistrz Żywiołów, Head of the Council of Mages]
  Sham’Sin jest najpotężniejszym Mistrzem Żywiołów w kaerze Ardanyan i przewodniczącym Rady Magów. Jest odpowiedzialny za magiczne pieczęci i duchy żywiołów chroniące kaer. Niedawno przeprowadził się do Okoros ze swoim uczniem Broomé.

*Broomé*  [Wietrzniak, uczeń Sham’Sina]
Ślamazarny, dość otyły uczeń Sham’Sina, wietrzniak.

 • Karmazynowy Spilvan  [Człowiek  -  Fechtmistrz]
  Spilvan jest znanym bywalcem karczm w Okoros. Jest awanturniczy i nie trzeba wiele, by sprowokować go do sięgnięcia po broń. Chociaż jest człowiekiem, to jako Fechtmistrz o pewnej reputacji, Spilvan znalazł sobie nowych przyjaciół wśród t’skrangów. Musiał co prawda wpierw dowieść swojej wartości w ich oczach, ale teraz dogaduje się z nimi lepiej, niż z przedstawicielami własnej rasy.

Znani mieszkańcy Shal’Minar

 • Naczelnik Asandel   [Naczelnik Shal’Minar]
  Jako naczelnik Shal’Minar, Asandel mieszka sam na szczycie Mądrego Drzewa. Jest względnie młody, a jego rodzinę pochłonęła tajemnicza plaga sprzed dziesięciu lat. Polega na sądach swojego mentora – Leldrina, choć wbrew jego radom stale próuje polepszyć stosunki z krasnoludami z Khar Rhûz.
 • Leldrin [Elf z Shal’Minar, Iluzjonista]
  Minęło wiele lat od czasu, kiedy Leldrin był uczniem Samiela. Stary głosiciel Rashomona był dla Leldrina wzorem do naśladowania. Kiedy jego mentor został żywcem pogrzebany w świątyni, w Leldrinie coś pękło. Gdy ogłoszono wśród adeptów, że potrzebni są ochotnicy do wyprawy na powierzchnię, był przekonany, że to samobójcza misja. Mimo to – a może właśnie dlatego – zgłosił się jako pierwszy. Jak na ironię, tylko on wrócił z niej żywy.
  Obecnie prowadzi skromne życie, choć dla mieszkańców kaeru jest żywą legendą. Od czasu do czasu służy również radą młodemu, niedoświadczonemu Naczelnikowi Shal’Minar.
 • Radna Elona  [członkini Rady Magów, arcymistrzyni Ksenomancji]
  Jako Ksenomantka, Elona żyje w małej chatce niepodal Gaju Ijandi. Wietrzniaki rzadko się tu zapuszczają, uważając dom i ziemię wokół niego za przeklęte. Mistrz Elony, Jandaan, niedawno zmarł, zostawiając jej w spadku swoje miejsce w Radzie Magów.
 • T’Schrrt Zru’Ul   [T’skrang  -  Czarodziej]
  Ten t’skrang Czarodziej poszedł do Gildii Magów zaraz po przebudzeniu z hibernacji, twierdząc że będąc jej członkiem przez całe życie, zasłużył sobie na miejsce w Radzie Magów. Jego żądaniu odmówił człowiek Czarodziej Khandif, mimo bardzo starych dokumentów, które jasno stwierdzają, że T’Schrrt był pięćset lat temu jednym z założycieli Gildii.
 • Władca Zwierząt Vespundi   [Wietrzniak  -  Władca Zwierząt]
  Vespundi opiekuje się stadem Zoaków zamieszkałych w Shal’Minar. Można go często zobaczyć, jak uczy inne wietrzniaki ujeżdżania tych stworzeń. Elfy pilnie przyglądają się tym czynnościom, zaniepokojone perspektywą band rozbrykanych wietrzniaków szalejących na latających wierzchowcach.
 • Rokku u Rôl   [Elf Kawalerzysta]
  Odpowiedzialny za konie zamieszkujące Shal’Minar, Kawalerzysta Rokku pochodzi z rodziny o długiej i dumnej tradycji, której prodkowie pochodzą jeszcze z elfiego państwa Shosary. Jego kasztanowy wierzchowiec Varak nie oddala się od swojego pana ani na krok.
 • Sylphis [Wietrzniak  -  Złodziej]
  Chociaż w kaerze nie wolno wchodzić do innych osad i domów bez pozwolenia straży, wietrzniacki Złodziej Sylphis prześlizguje się obok nich prawie codziennie. Jego zaciekłym wrogiem jest Jhonda Vrijn. Gdy coś w kaerze zniknie lub zostanie skradzione, Łuczniczka zwykle zaczyna poszukiwania od przepytania Sylphisa – niezależnie od tego, czy ma na niego jakieś dowody, czy nie.

Znani mieszkańcy Khar Rhûz

 • Dyrektor Mongar Złotozęby  [Krasnolud – przewodniczący Gildii Górniczej]
  Mongar jest przewodniczącym Gildii Górniczej i bliskim krewnym Tahrkusza, który przed laty przewodniczył spiskowi krasnoludów. Mimo to, trudno go nazwać chciwym. Wstydzi się przeszłości swojej rodziny i chociaż nie zrzekł się urzędu, to większość czasu spędza wśród górników – pozostawiając podejmowanie decyzji i zarząd w gestii Dolbeka Kammienego Młota, obecnego mistrza architekta i głosiciela Upandala.
 • Brat Dolbek Kamienny Młot  [Krasnolud – Głosiciel Upandala]
  Obecny mistrz architekt i głosiciel Upandala.
 • Helman von Gut  [Człowiek – Powietrzny Żeglarz]
  Chociaż praca Helmana nad książką Wielkie Okręty Powietrzne Barsawii jest w dużej mierze teoretyczna, można go często zobaczyć na pokładzie jedynego statku powietrznego w Khar Rhûz. Często szlifuje swoje umiejętności nad dachami osady, zmuszając żywiołaki powietrza do wzbudzania wiatrów, a nawet burz. Nie trudno zgadnąć, że jego krasnoludzcy sąsiedzi nie są z tego zadowoleni.
 • Flim i Jhonda Vrijn  [Krasnoludy – Wojownik i Łuczniczka]
  Wojownik Flim i jego siostra bliźniaczka Łuczniczka Jhonda są bohaterami straży kaeru. Ich zgranie i współpraca są już sławne, a w karczmach powstała o nich niejedna piosenka. Flim i Jhonda to dociekliwi śledczy, znani w całym kaerze za skuteczność.
 • Fohr Brösle  [Krasnolud – Zwiadowca]
  Brösle Zwiadowca zyskał sławę kradnąc z nieba gwiazdę dla swojej ukochanej. Tego wyczynu nie był w stanie przebić już żaden Zwiadowca ani Złodziej. Gwiazda ta znajdowała się w samym centrum kopuły nad Khar Rhûz, najbliżej środkowego kryształu świetlnego.
 • Elmar Ognisty Młot [Krasnolud – Zbrojmistrz]
  Poza tym, że jest głównym Zbrojmistrzem Khar Rhûz, Elmar jest również synem Dunara, członka pierwszej, nieudanej wyprawy na powierzchnię. Elmara pali głęboko zakorzeniona nienawiść do wszystkich Horrorów. Pracuje nad własnym Orężem Serca, którym ma zmiar zgładzić bestię czającą się u wrót Kaeru.
 • Brelduin [Krasnolud – Ksenomanta]
  Ten krasnoludzki Ksenomanta żyje pod pompownią przy jeziorze Goch. Rzadko pojawia się wśród innych mieszkańców i chodza plotki, że ma jakiś większy zatarg z Eloną, arcymistrzynią Ardanyańskich Ksenomantów.

Dawcy Imion

Wiek Legend Fryndlz Fryndlz