Okoros

Chaos Okoros

[~1,700 Dawców Imion: głównie Ludzi, T’skrangów, Orków i Trolli]

Kiedy mieszkańcy Okoros zdecydowali się na odłączenie od reszty kaeru, komora ta stała się domem dla większości Dawców Imion nie będących krasnoludami i elfami.
Okoros zabudowane jest domami w różnych stylach architektonicznych, w zależności od dzielnicy. Po Rozdzieleniu każdy budował, co chciał, wedle własnego uznania, bez żadnego planu. Podłużne domy trollowych przymierzy stoją obok przypominającego ul Kasztelu – który wygląda jakby budynki budowano jeden na drugim. Proste, lecz gustowne domy ze sklepami na parterze są domeną dzielnicy ludzi. T’skrangi do niedawna spoczywały w hibernacji w swoich podwodnych domach pod jeziorem Vross. Dwaj obsydianie znani jako Śniący w ogóle nie mają domów, żyjąc na ulicach lub u kogoś, kto zaoferuje im dach nad głową.
Godna uwagi jest zgoda, jaka panuje między tymi różnymi kulturami, mimo faktu, że Okoros niebezpiecznie zbliża się do granicy przeludnienia. 1700 mieszkańców otwarcie manifestuje swoje pochodzenie i zwykle trzymają ze sobą w konfliktach z Dawcami Imion spoza Okoros. Obcy są tu czasami traktowani jak intruzi, a w stosunku do elfów panuje tu stanowcza nieufność. Więcej żartów krąży o krasnoludach i elfach niż o orkach i trollach – chociaż to akurat może być spowodowane czym innym…

WAŻNE MIEJSCA

 • Plac Śniących
  W przeciwieństwie do rynków w innych osadach, na Placu Śniących nie ma już żadnych pomników. Został tylko okrągły piedestał, na którym stali kiedyś dwaj obsydianie znani jako Śniący. Ci dwaj zmuszeni byli w przeszłości schronić się w kaerze Ardanyan, kiedy stało się jasne, że nie zdążą wrócić do swojego Żywogłazu na czas – wybych Pogromu był zbyt blisko. Kilka miesięcy po zamknięciu wrót, bracia zastygli w uścisku i zasnąwszy, stali się żywym pomnikiem w centrum placu. Co stulecie budzili się ze snu na kilka tygodni, by coś zjeść i wymienić się opowieściami z mieszkańcami. Ponad rok temu obudzili się po raz kolejny, ale tym razem na dobre. Jedyne, co mają do powiedzenia w tej sprawie, to że nie czują już potrzeby Śnienia.

Budynek w kształcie litery U jest rezydencją Galvana Andura, ludzkiego naczelnika Okoros. Dom jest zbudowany z białego marmuru, a schody prowadzą do góry pośród licznych kolumn okalających budynek. Te schody to ulubione miejsce spotkań mieszkańców.

Idąc prostą drogą w dół, do bramy, można trafić na obszar zajęty przez kilkadziesiąt małych sklepów i pracowni, zwany Aleją Rzemieślników. Rękodzielnicy i rzemieślnicy z Okoros osiedlili się tu i produkują tu ubrania, beczki, narzędzia i wszelkiego rodzaju towary. Większość z warsztatów posiada przylegający doń mały sklepik. Można tu znaleźć członków wszystkich ras Dawców Imion, z przewagą ludzi.

 • Jezioro Vross – wodospad [Dzielnica t’skrangów]
  Wodospad wpadający do jeziora Vross jest główną atrakcją Okoros. Podziemna rzeka wpływa tędy do kaeru, a pod wodami jeziora znajduje się niall K’Tan Vross. Na północnym brzegu mała wieża niallu wystaje ponad powierzchnię wody. Do czasu przebudzenia t’skrangów z hibernacji wieża była zamknięta i zapieczętowana. Pierwszy wynurzający się z wody gad przeraził miejscowych rybaków, którzy nigdy nie widzieli żywego t’skranga. Jeden z poławiaczy prawie dostał zawału, więc potrzeba było chwili, zanim zrozumieli, że humanoidalne gady to nie pomioty Horrorów, a Dawcy Imion.
 • Kasztel [Dzielnica orków]
  Wskaźnik urodzeń orków jest wyjątkowo wysoki. Rada kaeru miała kiedyś surowe przepisy kontrolujące ich rozmnażanie, ale od czasów Rozdzielenia nikt ich nie egzekwował. Orki potrzebowały szybko więcej miejsca i – podobnie do krasnoludów z Khar Rhûz – połączyli swoje budynki. A potem zaczęli budować w górę. Orkowie budują z myślą o funkcjonalności, nie estetyce, więc cała dzielnica wygląda na chaotyczną i bezładną. Z czasem pozawalały się całe domy, ale orki niestrudzenie je odbudowywały i rozbudowywały. Tę dzielnicę inni Dawcy Imion zwą Kasztelem, bo do jej wnętrza prowadzi tylko jedna ulica.
 • Tawerna „Brama”
  W końcowej części ulicy znajduje się gospoda, która podaje budzący grozę napitek orków hurlg i jest zwyczajowym miejscem spotkań mieszkańców.
 • Okoroi [Dzielnica trolli]
  Proste, długie domy charakteryzują dzielnicę Przymierza Okoroi. Co miesiąc odbywają się tu różne zawody fizyczne i walki. Udział w zmaganiach jest otwarty dla wszystkich i co jakiś czas orkowie, a nawet ludzie, ośmielają się wziąć w nich udział, ku uciesze całej osady. Okoroi to przymierze trolli nizinnych, dumnych ze swojego pochodzenia. Upierają się, że nie mają nic wspólnego z barbarzyńskimi piratami z gór.

Okoros

Wiek Legend Fryndlz Fryndlz